Указател за частни медицински сестри

начало / правна рамка
Правна рамка на дейността на частните сестрински практики
Дейността на частните сестрински практики (наричани още частни медицински сестри/ частни сестрински манипулации/ частни манипулационни) се регламентира от Закона за лечебните заведения и по-конкретно от член 18а.

Накратко, право на частна сестринска практика имат медицински сестри, акушерки и лекарски асистенти, които:
  • имат минимум три години стаж в съответната професионална област;
  • са регистрирани към Изпълнителна агенция "Медицински надзор" (по реда на член 40. от гореспоменатия закон).

Правният термин за частна сестринска практика, е лечебно заведение за извънболнична помощ, което се дели на "амбулатория за индивидуална практика за здравни грижи" или "амбулатория за групова практика за здравни грижи", според вида на практиката. Дефинициите са въведени в член 8. от Закона за лечебните заведения.

Какви манипулации има право да извършва всяка от гореспоменатите страни (медицински сестри, акушерки и лекарски асистенти) в самостоятелната си практика, е регламентирано в Наредба № 1 от 8 февруари 2011 г. за професионалните дейности, които медицинските сестри, акушерките, асоциираните медицински специалисти, зъботехниците и здравните асистенти могат да извършват по назначение или самостоятелно.

По-подробна информация относно нормативната база за частните сестрински практики, можете да прочетете и в Методика за дейността на свободно практикуващи медицински сестри, акушерки, рехабилитатори, фелдшери и лекарски асистенти (документ изготвен от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ)).

На сайта на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" има допълнителна информация (тълкувания) относно това, дали други медицински специалности, освен гореспоменатите медицински сестри, акушерки и лекарски асистенти, могат да регистрират практика, на страницата Често задавани въпроси.

Таксите за регистрация са посочени в Тарифа за таксите, които се събират по Закона за лечебните заведения и Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, в сайта на Изпълнителна агенция "Медицински надзор".
За дейностите на частните сестрински практики няма клинична пътека. Становище на НЗОК към 12.07.2024: Дейности включени в пакета по наредба чл. 45, ал. 2 от ЗЗО.
Публичните регистри на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" можете да видите на страницата им Регистрационна дейност.
Професионалната съсловна организация на медицинските сестри, която поддържа пълен регистър (който не е публичен) е Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).

Лекарските асистенти и фелдшерите имат Български съюз на лекарските асистенти и фелдшерите (БСЛАФ).

Регистрираните практики на частните медицински сестри имат своя доброволна организация: Национално сдружение на амбулаториите за здравни грижи в България.